A mák jótékony hatásai
A mák a boglárkavirágúak rendjébe tartozó mákfélék családjának névadó nemzetsége. A vegetáriánus táplálkozás nélkülözhetetlen eleme, hiszen tartalmaz B1, B2, B3, B6-vitaminokat, ezeken kívül kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, kálium és magnézium is gazdagon megtalálható benne. Fogyasztásra azonban kizárólag az érett magja alkalmas, ugyanis a növény éretlen magjai alkaloidákat tartalmaznak (morfin, kodein, papaverin, stb.); magasabb alkaloida-tartalmú fajtái pedig az ópiumgyártás alapanyagát adják. Ha megvágjuk a gubó héját, akkor általa ópiumban gazdag, megszilárdult tejnedvhez juthatunk, amelynek narkotikus hatása van. Ezt a felfedezést a keleti népek – főleg a kínaiak és az indiaiak – a dohányzás megjelenésével egy időben ismerték fel. Mint ismeretes, az ópium a heroin alapja, ami jelentős tudatmódosító hatással bír.
Érdekesség: Egy magyar származású gyógyszerész, Kabay János, 1931-ben felfedezte, hogy több előnyös, a gyógyszeripar számára fontos hatóanyagot tud kinyerni a mák ópium-tartalmú gumójából; felfedezését az egész világon szabadalmaztatta. Ezeket a hatóanyagokat mind a mai napig gyógyszerek alapanyagaként használják.
A fent említett morfin például rendkívül jó fájdalomcsillapításra, a kodein a köhögést csillapítja, a papaverin pedig görcsoldásra szolgál. A mákszemek teljesen ártalmatlanok és egészségesek. Habár az érett mákmagokban is található valamennyi ópium, de ez a mennyiség annyira minimális, hogy semmilyen hatással nincs az emberi szervezetre, noha még az ilyen kis mennyiségű alkaloid is mutathat hamis pozitív tesztet egy drogtesztnél. Az alkaloidok maximum két napig maradnak a szervezetben, ezért ilyen esetben ajánlott újabb teszteket csinálni.
Mák a nagyvilágban
A legenda szerint a mák a görög mitológiában a földtermékenység istennőjének, Démétér-nek a szent növénye volt. Fogalma az alváshoz és a halálhoz kapcsolódik.
Eredete a mai napig nem ismert, csak valószínűnek tartják, hogy őshazája Afganisztán, Tádzsikisztán és Üzbegisztán volt. Az feltételezhető, hogy az ókori görögök és az egyiptomiak alkalmazták az elsők között a zöld mákgubó nedvét gyógyszerként, görcsoldásra, fájdalomcsillapításra, és köhögés enyhítésére.
Napjainkban a mákot számtalan európai országban termesztik, de emellett Ausztráliában, Indiában és Törökországban is megtalálható.
Magyarországon a mák fontos élelmiszer- és gyógynövénynek számít, azonban szigorúan szabályozott a termesztése. Saját részre 499 m²-ig termelhető alacsony ópium tartalmú mák, melynek ópium tartalma nem haladja meg a 0,06%-ot. 500 m² felett és 0,06%-ot meghaladó ópium tartalmú fajta esetén (ipari mák), mindenki köteles bejelenteni és engedélyt kérelmezni a termesztéséhez a magyar Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől (OGYÉI). Élelmezési és díszítő mák célú értékesítés esetén a NÉBIH-től is.
Milyen pozitív élettani hatásai vannak a mákfogyasztásnak?
Élettani hatásait tekintve igencsak értékes tápanyagról van szó, ugyanis a fogyasztásával csökkenthetjük a lázat, enyhíthetjük a székrekedést, de gyulladáscsökkentő hatása is széles körben ismert. Rendszeres fogyasztása minden korosztályban kifejti jótékony hatását.
De ne szaladjunk ennyire előre...
Tápanyagtartalma 100 gramm termékben:
- Energiaérték (kJ/kcal) – 2200 / 550
- Zsír – 45 gramm (ebből telített zsírsav 6 gramm)
- Szénhidrát – 2 gramm (ebből cukor 3 gramm)
- Fehérje – 20 gramm
Ez egy kicsit pontosítva: nagyjából egy teáskanál mák 0,6 makromolekulát, 3,7 gramm zsírt, 2,5 gramm szénhidrátot és 46 kalóriát tartalmaz. Mangán-tartalma: 29%, míg kalcium-tartalma: 13%.
A mákot várandós nők és gyermekek is bátran fogyaszthatják, hiszen nem okoz allergiás tüneteket.
Részletesen ismertetem, melyek azok a tulajdonságok, amik miatt megéri mákot fogyasztani!
Ásványi anyagok kincsesbányája
A mák szinte mindent tartalmaz, amire az emberi szervezetnek szüksége van. Kifejezetten jó kalciumforrás (253 milligramm kalciumot tartalmaz két evőkanál mák), amely erősíti a fogainkat, a csontjainkat és az ízületeinket, de szükséges a szív és az idegrendszer megfelelő működéséhez is. Foszfor tartalma elősegíti a kalcium hatékony felszívódását és a csontokba való beépülését. A folsav-tartalma az idegrendszerünket védi, míg magnéziumtartalmának köszönhetően az izmaink egészséges működése sincs veszélyben. A mákban megtalálható cink az anyagcsere folyamatainkért felelős. Vastartalma is igen magas, két evőkanál mák 286 mikrogramm vasat tartalmaz, ez kb. a napi szükséglet negyede. A réz – amely szintén nagy mennyiségben található meg a mákban – erősíti a szöveteket és a csontokat, és védi a sejtekben a DNS-t a károsodásoktól. Mangánra szükség van a kollagén-termeléshez, így a mákfogyasztás nemcsak az egészségünknek, de a bőrünknek is jót tesz.
A legtöbb vitamint tartalmazó élelmiszer
Sok E-, C-, és B1, B2, B3, B6-vitamin található meg benne. A C-vitamin az immunrendszerünket erősíti, míg az E- és a B-vitaminok segítenek fáradságunk leküzdésében, szívünk védelmében, és sokat tesznek azért, hogy sejtjeink egészséges állapotukat megőrizzék.
Nyugtató hatású
A mák egy valódi csodaszer, ha megfelelően alkalmazzuk, és rendszeresen fogyasztunk belőle. A belőle készített olaj például nyugtatóan hat az idegrendszerre, amivel a kiegyensúlyozott alvásért tehetünk sokat.
Különösen a stresszes időszakokban lehet segítségünkre, számos panaszt enyhít.
Idegerősítő, fájdalomcsillapító, feszültségoldó hatásai miatt is népszerű.
Tisztítja a bélrendszert
Jelentős béltisztító hatása ismert. A fekete mákszemek szinte emésztetlenül hagyják el bélrendszerünket, közben mégis fellazítják a béltartalmat és tisztítják a bélcsatornák falait úgy, hogy közben óvják a gyomor nyálkahártyáját, így emésztési problémákra külön javasolt a fogyasztása. A mák számos bélrendszert érintő betegség megelőzésében segítség lehet.
Ezt főként magas rosttartalmának köszönhetjük, hiszen a rost támogatja bélrendszerünk megfelelő működését. Két evőkanál mákban összesen 3,4 gramm rost található. A rostnak köszönhetően nem lesz székrekedésünk, mivel az emésztésünk megfelelően működik általa. Emellett rosttartalma csökkenti a koleszterinszintet. De ha ez még nem lenne elég... A rostban gazdag étrend csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulási esélyét.
A mák rendszeres fogyasztása méregteleníti a szervezetet, pont a béltisztító hatása miatt. Éppen ezért a fogyásban, illetve az egészséges testsúly fenntartásában is nagyon hasznos szolgálatot tesz. Ami még fontos: Ha hatékony eredményt akarunk elérni, akkor igyunk a mák mellé sok folyadékot.
Véd a csontritkulás ellen
Sok évvel ezelőtt Szlovákiában egy különleges vizsgálat zajlott, amire az okot az adta, hogy az egyik temetőben lévő összes sírhelyet át akarták helyezni egy másik temetőbe. Így kénytelenek voltak kinyitni az egyes sírokat, és hatalmas meglepetés érte a feladatot elvégzőket: a csontok teljesen épek voltak. Az ok felderítésére tudományos vizsgálatot kezdeményeztek, amelynek során kiderült, hogy a helyi lakosság rendszeresen, legalább heti 3-5 alkalommal mákból készült ételeket fogyaszt. A falunak ugyanis a máktermesztés hozta a fő bevételt, így egyáltalán nem meglepő, hogy az ott élő emberek sok mákot használtak étrendjük során.
Később több, mákfogyasztással kapcsolatos vizsgálat is készült. Az egyik kutatás során két, 20 fős csoportra osztottak előrehaladott csontritkulásban szenvedő nőket. Az egyik csoport hagyományos kezelést kapott, a másik csoport pedig mákolajat fogyasztott. A mákolajjal kezelt csoport tagjainak csontozata 12-16 hónapos kezelést követően helyreállt. Ugyanis a mákolaj hozzájárul a csontritkulás megelőzéséhez, de ha már bekövetkezett a csontritkulás, képes visszafordítani a folyamatot, mivel ahogy említettem, a mákolajban található foszfortartalom segíti a kalcium hatékony felszívódását, és a csontokba való beépülését.
A mákolaj nemcsak a csontritkulás esetén hatásos, hanem csonttörésre is jó. Felgyorsítja a gyógyulási folyamatot.
Jó a vérnyomásra és a vérkeringésre
A mák jótékony hatással van a vérkeringésünkre is. Régóta ismert vérnyomáscsökkentő és vérképző hatása.
A mák rendszeres fogyasztásával csökken a vér lipid szintje, azaz kedvezően szabályozza, csökkenti a koleszterinszintet. Jót tesz az ideg- és szívműködésnek. Fokozza a szervezet védekező-mechanizmusát.
Lassítja az öregedést
Szinte minden olyan problémára gyógyír a mák, ami az évek előrehaladtával együtt érkezik az életünkbe. Mivel a mák gazdagon tartalmaz magnéziumot, növényi zsírsavakat, aminosavat, foszfort, kalciumot, káliumot és vasat is, ezért lassítja az öregedési folyamatokat, hiszen megállítja a csontszövetek leépülését, és elkezdi újraépíteni őket.
Kedvező zsírsav összetételének köszönhetően segít megelőzni a trombózis és embólia kialakulását. Segít megszüntetni a lábgörcsöket. Növeli a szellemi teljesítőképességet, jótékonyan hat a sebek gyógyulására.
Ha beépítjük a mákot az étrendünkbe, akkor már néhány hónap elteltével érezzük a jótékony hatásait.
Jó a bőrre: bőrradír, vagy hidratáló krém is készíthető belőle
- Ekcémára és a gyulladásra: A mákkal hatékonyan kezelhető az ekcéma, a mák magas linolénsav-tartalma miatt. Ha a mákszemeket vízbe, vagy tejbe áztatjuk, és összeturmixoljuk, akkor krémszerű sűrítményt kapunk, amit ha a viszkető bőrre kenünk, megszűnik a viszketés, ráadásul a krém enyhíti a bőrgyulladás okozta fájdalmat is.
- Hidratáló: ha mákból készítünk krémet, a bőrünk sima és puha lesz tőle. Ehhez viszont darált mákra lesz szükség, ezt kell tejjel elkeverni. Száraz bőrűek keverjenek hozzá egy kis mézet is. Ezt a krémet kell az arcra kenni, és 10-15 perc pihentetés után lemosni. Heti rendszerességgel érdemes alkalmazni ezt a módszert.
- Bőrradír: két teáskanál mákot egy kis túróval keverünk össze, és ezt masszírozva vigyük fel az arcunkra. 10-15 perc pihentetés után vattakoronggal töröljük le, majd langyos vízzel mossuk le.
Hajápolásban is segítséget nyújt
A megfelelő tápanyagok fogyasztása nemcsak az egészséges szervezet számára nélkülözhetetlenek, hanem a hajnak is. A mák nagy mennyiségben tartalmaz telítetlen zsírsavakat, valamint olyan ásványi anyagokat, mint a kalcium, cink és magnézium, amelyek hozzájárulnak az egészséges haj fenntartásához.
Attól függően, milyen hajproblémánk van, tud segíteni a mák.
A korpásodás például hosszú távon akár kopaszodáshoz is vezethet, mivel felgyorsítja a hajhullást. Ebben az esetben vízbe áztatott mákot, sovány túrót és egy teáskanál fehérborsot keverünk össze, és ezt kenjük a fejbőrünkre. Legalább 30 percig érdemes fent hagyni, majd utána öblítsük le. Rövid idő elteltével, a szer rendszeres használatával megszabadulunk a korpáktól.
Ha erősen hullik a haj, és hajnövekedésre vágyunk, akkor szintén áztatott mákból, friss kókusztejből és hagymából készítsünk egy keveréket. Ezt kenjük a fejbőrünkre, majd fél óra elteltével mossuk le. Javasolt sampont is használni ebben az esetben – a hagyma miatt.
Forrás:
wikipedia
hazipatika.com
mindmegette.hu
Képek: pixabay; wikipedia (Keith Ellwood / Flickr)
Ez az írás eredetileg a VegaKalandok magazinban jelent meg, IDE kattintva a többi vegetáriánus érdekességet is elolvashatod.
Cikkajánló